WRAŻLIWE SERCA WOLONTARIUSZY ZSA

Wakacje już za chwilę się rozpoczną, ale Wolontariusze z ZSA nie próżnują ,tylko po raz kolejny wybrali się z wizytą do schroniska dla zwierząt w Kłodzku prowadzonego przez Fundację „Pod Psią Gwiazdą” , która czynnie zajmuje się pomocą zwierzętom bezdomnym.

Przed wyjazdem została zorganizowana zbiórka pożywienia dla zwierząt ze schroniska. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję przynosić karmę, koce, a nawet zabawki. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz pracowników szkoły, udało nam się zebrać dużą ilość pokarmu zarówno dla psów jak i dla obecnych w schronisku kotów. Za wszystkie dary bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Podczas wizyty mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda życie zwierząt w schronisku oraz ile ciężkiej pracy wkładają osoby, które się nimi zajmują. Na samym początku opiekun zapoznał nas z funkcjonowaniem instytucji oraz z podopiecznymi, przedstawiając nam ich historie, bardzo często bolesne i niezwykle smutne. Wskazał, że : ,,Każdy zwierzak, który do nas trafia ma swoją własną historię, niektóre z nich, wciąż nie mogą zapomnieć o trudach z jakimi przyszło im się mierzyć.”
Pomimo swojej traumatycznej przeszłości większość „psiaków” wykazywała niesamowitą radość oraz energię, niektóre potrzebowały trochę więcej czasu , aby przełamać swoją nieśmiałość, jednak po chwili okazywały się być bardzo towarzyskie i skore do przebywania z ludźmi.  Poza zapoznaniem się z pracą opiekunów, mieliśmy również szansę na krótki moment wcielić się w ich rolę i zabrać „psiaki” na spacer. Każdemu z nas przydzielono podopiecznego, z którym mogliśmy spędzić więcej czasu. Jak się okazało, każdy z nich ma niepowtarzalny, psi charakter.

Poza przyjemnością jaką sprawiła nam pomoc w schronisku , otrzymaliśmy również bardzo ważną lekcję: Posiadanie psa czy kota to nie jest tylko przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Jestem przekonana, że gdyby każdy zdawał sobie z tego sprawę, zwierzęta nie musiałyby przebywać w takich miejscach.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia schroniska oraz do włączenia się w przyszłym roku szkolnym w zbiórkę darów dla zwierząt. Może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W schronisku na dom pełen miłości i bezpieczeństwa czeka wiele psów i kotów J .

Natalia Bożek-

uczennica klasy II TAG

PORADNIK WOLONTARIAT SZKOLNY

WOLONTARIUSZE Z WIZYTĄ W „ARKADII”

Dnia 6 czerwca 2018 roku nasi szkolni wolontariusze razem z panią Anią Maślak odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki „Arkadia”w Ścinawce Górnej.

Każdy mieszkaniec Domu Opieki otrzymał pamiątkową laurkę z życzeniami, przygotowaną przez wolontariuszy.

Wiele radości i wzruszeń sprawiły nam wspólne,międzypokoleniowe rozmowy ,obfitujące w przemyślenia na temat sensu życia i przemijania.

Niezwykle miłym akcentem spotkania był również integracyjny grill, uprzyjemniany śpiewem i grą na gitarze naszego ucznia.

Mogliśmy także dzięki uprzejmości właścicieli podziwiać piękne konie na łonie natury, co dla pasjonatów tych zwierząt było niezwykłym doznaniem.

Bardzo serdecznie dziękujemy państwu: Kindze i Grzegorzowi Stachowiak , wszystkim pracownikom oraz mieszkańcom Domu Opieki „Arkadia”za miłe , ciepłe i rodzinne ugoszczenie nas .

Wolontariusze :

Natalia Mielnik

Alicja Piszczyk

Arleta Rowińska

Milena Stefańczyk

Daniel Malinowski

Warto pomagać!

O tym ,że warto pomagać po raz kolejny przekonali się wolontariusze z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, którzy w środę  6 grudnia 2017  roku wzięli udział  w Mikołajkowej Akcji  Charytatywnej  w Kłodzku organizowanej przez Fundację „Razem Możemy Więcej”, działającej przy Domu Dziecka w Kłodzku.

Akcja miała na celu zbiórkę funduszy  na zewnętrzną siłownię dla podopiecznych kłodzkiego Domu Dziecka.

Dla Wolontariuszy: Arnolda Bukowskiego, Darii Martuszewskiej, Dominiki Pachołek i Mileny Stefańczyk z klasy 1 TAG było to niezwykłe przeżycie, czuli się szczęśliwi mogąc pomagać innym.

Ich zaangażowanie zostało również docenione przez organizatorów Akcji a także dziennikarzy Telewizji Kłodzkiej, którym udzielili krótkiego wywiadu.

p. Anna Maślak – opiekun

Szkolnego Klubu Wolontariatu