Przedsięwzięcie „Podobieństwa kultur polskich i greckich” o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138121 realizowane w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Miejsca, które odwiedziliśmy:
1. Szkoła partnerska
2. Stary Panteleimon
3.Wąwóz Enipeas
4. Meteory
5.Skiatos

1 Szkoła partnerska
Jako grupa mieliśmy przyjemność odbyć zajęcia w greckiej szkole PLATON. M.E.P.E. School w Katerini. Na zajęciach testowaliśmy i rozwijaliśmy swoje umiejętności komunikacyjne, rozmawiając z uczniami oraz nauczycielami w języku angielskim. Przygotowaliśmy danie z lokalnej kuchni greckiej. Nauczyliśmy się kilku tańców greckich. Mogliśmy zaobserwować inne formy edukacji stosowane w szkole partnerskiej. Uczestniczyliśmy w zajęciach, w których mogliśmy sprawdzić oraz pogłębić swoją wiedzę na temat greckiej mitologii, oraz kultury. Pracując w grupach rozwiązywaliśmy liczne zagadki logiczne.

2 Stary Panteleimon
Stary Panteleimon to zabytkowa wioska na zboczach góry Ossa w regionie Pieria, w północnej Grecji, na wysokości około 700 m n.p.m.
Założona w XIV wieku, zachowała tradycyjny charakter z kamiennymi domami i wąskimi, brukowanymi uliczkami. W centrum znajduje się kościół św. Panteleimona. Otoczona lasami, oferuje szlaki turystyczne i piękne widoki na Morze Egejskie. Bliskość masywu Olimpu przyciąga miłośników przyrody, a lokalne tawerny oferują greckie specjały. To urokliwe miejsce łączy historię z malowniczym położeniem.

3 Wąwóz Enipeas
Wąwóz Enipeas znajduje się w Grecji, na terenie Parku Narodowego Olimpu, niedaleko miejscowości Litochoro. Jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje malownicze krajobrazy, wodospady i trasy turystyczne. Wąwóz ma znaczenie mitologiczne, ponieważ według legendy, tutaj schodził na ziemię bóg Enipeas.

4 Meteory
W górach Meteora w Grecji, pięknie wznoszą się klasztory na skalnych szczytach. Zbudowane w XIV wieku przez mnichów prawosławnych, te mistyczne miejsca przyciągają pielgrzymów i turystów z całego świata. Dostępne tylko poprzez drabiny i platformy, klasztory Meteora oferują nie tylko duchowe doświadczenie, ale także zapierający dech w piersiach widok na otaczającą przyrodę. Ich historia, architektura i położenie sprawiają, że są one jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Grecji, pozostawiając na odwiedzających niezatarte wrażenie.

5 Skiatos
Wyspa Skiathos znajduje się w Grecji i jest częścią archipelagu Sporadów Północnych. Znana jest ze swoich pięknych plaż, krystalicznie czystych wód oraz bujnej roślinności. Skiathos przyciąga turystów z całego świata swoim malowniczym krajobrazem, tętniącym życiem nocnym i tradycyjną grecką atmosferą.

Ponadto:
Uczestniczyliśmy w wieczorze greckim.
Odwiedziliśmy  fabryki oliwy i fety.
Zażyliśmy kąpieli w pięknych jeziorkach.
W czasie wolnym dbaliśmy  o kondycję fizyczną 🙂

To był piękny i owocny czas.